Results – Fishbones2015 #1 - Hillsborough, NB |
||||
2015-08-17 | ||||
Sport ( Course: Sport ) | (7 / 7) | Time | Behind | |
1. | Trish Strat | Quantico Orienteering | 35:47 | |
2. | Libena Polivka | Ottawa OC | 37:05 | +1:18 |
3. | Peter Errington | Maprunner UK | 43:07 | +7:20 |
4. | Oscar Chabrand Hernandez | Greater Vancouver OC | 44:39 | +8:52 |
5. | Nancy Baldock | Toronto OC | 50:28 | +14:41 |
6. | Jeremy+Julia Blanchard | Annapolis Valley OC | 59:12 | +23:25 |
7. | Heather Walker | Orienteering Association of Nova Scotia | 59:38 | +23:51 |
Beginner ( Course: 1 / 3475 m / 85 m ) | (4 / 4) | Time | Behind | |
1. | Kylie Astridge | Foothills Wanderers OC | 1:05:49 | |
2. | Justin Astridge | Foothills Wanderers OC | 1:06:22 | +0:33 |
3. | Phineas Pearson | Yukon Orienteering Association | 1:18:21 | +12:32 |
Crystal+Mekina Boser | Greater Vancouver OC | DNS | ||
Intermediate ( Course: 2 / 3175 m / 85 m ) | (5 / 5) | Time | Behind | |
1. | Meghan Woszczynski | Halifax Hustlers OC | 1:04:51 | |
Doris Nelson | Coureurs de Bois OC | MP | ||
Lisa MacLean | Halifax Hustlers OC | MP | ||
Michael Gibbard | Ottawa OC | DNS | ||
Rosemary Gibbard | Ottawa OC | DNS | ||
Advanced ( Course: 3 / 1750 m / 50 m ) | (7 / 7) | Time | Behind | |
1. | Dan Svenson | Edmonton Overlanders OC | 40:13 | |
2. | Christa Svenson | Edmonton Overlanders OC | 47:02 | +6:49 |
3. | Cheryl Smith | Annapolis Valley OC | 49:04 | +8:51 |
4. | Ardis Dull | CASCADE | 56:34 | +16:21 |
5. | Marie-Christine Fluet | C.A. Rosé | 1:00:57 | +20:44 |
6. | Yuri Zakrevski | Hudson Valley OC | 1:07:50 | +27:37 |
7. | Elaine Glen | Ramblers OC | 1:29:12 | +48:59 |
Expert ( Course: 4 / 3775 m / 135 m ) | (7 / 7) | Time | Behind | |
1. | Bruce Glen | Ramblers OC | 1:30:06 | |
2. | Emily Secord | Halifax Hustlers OC | 1:41:27 | +11:21 |
3. | Colin Davis | Halifax Hustlers OC | 2:01:28 | +31:22 |
Bruce Roberts | Colchester Streakers OC | MP | ||
Peg Davis | Tucson Orienteering | MP | ||
Donna Fluegel | Western CT OC | DNS | ||
Stephen Fluegel | Western CT OC | DNS | ||
M-12 ( Course: 1 / 3475 m / 85 m ) | (6 / 6) | Time | Behind | |
1. | Aaron Lee | Greater Vancouver OC | 25:06 | |
2. | Evan Raz | Ottawa OC | 41:22 | +16:16 |
3. | Lukas Raz | Ottawa OC | 45:43 | +20:37 |
4. | Gabbie Lee | Greater Vancouver OC | 52:47 | +27:41 |
5. | Ethan Wheeler | Halifax Hustlers OC | 1:26:50 | +61:44 |
6. | Cameron Lusby | Halifax Hustlers OC | 2:58:43 | +153:37 |
W-12 ( Course: 1 / 3475 m / 85 m ) | (1 / 1) | Time | Behind | |
1. | Robyn Astridge | Foothills Wanderers OC | 42:36 | |
M13-14 ( Course: 2 / 3175 m / 85 m ) | (3 / 3) | Time | Behind | |
1. | Isak Fransson | Dont Get Lost | 30:16 | |
2. | Thomas Lindale | Ottawa OC | 32:33 | +2:17 |
Anton Mlynczyk | Ukrainian OC | MP | ||
W13-14 ( Course: 2 / 3175 m / 85 m ) | (2 / 2) | Time | Behind | |
1. | Oriana Riley | Delaware Valley Orienteering Association | 1:28:33 | |
Avery Irwin | Dont Get Lost | MP | ||
M15-16 ( Course: 3 / 1750 m / 50 m ) | (6 / 6) | Time | Behind | |
1. | Noah Michelsen | Golden Horseshoe OC | 19:04 | |
2. | Anthony Riley | Delaware Valley Orienteering Association | 28:39 | +9:35 |
3. | Owen Gadjanski | Golden Horseshoe OC | 31:57 | +12:53 |
4. | Evan Gibbard | Ottawa OC | 31:58 | +12:54 |
5. | Andrew Heron | Orienteering New Brunswick | 37:49 | +18:45 |
6. | Teodor Mlynczyk | Ukrainian OC | 45:38 | +26:34 |
W15-16 ( Course: 3 / 1750 m / 50 m ) | (2 / 2) | Time | Behind | |
1. | Milla Tarnopolsky | Dont Get Lost | 48:26 | |
2. | Larissa Melanson | Orienteering New Brunswick | 1:36:04 | +47:38 |
M35+ ( Course: 5 / 5425 m / 140 m ) | (7 / 7) | Time | Behind | |
1. | Brent Langbakk | Yukon Orienteering Association | 54:28 | |
2. | Giovanni Berlanda Scorza | Cambridge Sports Union | 1:03:48 | +9:20 |
3. | Hans Fransson | Golden Horseshoe OC | 1:05:04 | +10:36 |
4. | Brad Toms | Orienteering Association of Nova Scotia | 1:21:11 | +26:43 |
5. | Patrick Saile | Dont Get Lost | 1:27:06 | +32:38 |
6. | Mykyta Chubynsky | Ottawa OC | 2:22:22 | +87:54 |
Dmitri Golovanov | Ramblers OC | DNF | ||
W35+ ( Course: 5 / 5425 m / 140 m ) | (2 / 2) | Time | Behind | |
1. | Katia Bertoldi | Cambridge Sports Union | 1:44:27 | |
Courtney Stevens | Dont Get Lost | MP | ||
M45+ ( Course: 4 / 3775 m / 135 m ) | (13 / 13) | Time | Behind | |
1. | Eugene Mlynczyk | Ukrainian OC | 56:46 | |
2. | Mark Gibbard | Ottawa OC | 1:02:04 | +5:18 |
3. | Brian MacCulloch | Annapolis Valley OC | 1:04:56 | +8:10 |
4. | Andrew Cornett | Ottawa OC | 1:09:46 | +13:00 |
5. | Simon Errington | Maprunner UK | 1:11:07 | +14:21 |
6. | Erik Blake | Yukon Orienteering Association | 1:11:20 | +14:34 |
7. | Petr Polivka | Ottawa OC | 1:12:21 | +15:35 |
8. | Tony Wheeler | Halifax Hustlers OC | 1:19:28 | +22:42 |
9. | Bruce Lusby | Halifax Hustlers OC | 1:23:25 | +26:39 |
10. | Vern Nelson | Coureurs de Bois OC | 1:25:08 | +28:22 |
11. | Raymond Chung | Toronto OC | 1:38:50 | +42:04 |
12. | Ian Clark | Halifax Hustlers OC | 2:05:05 | +68:19 |
Matthew Boser | Greater Vancouver OC | DNS | ||
W45+ ( Course: 4 / 3775 m / 135 m ) | (9 / 9) | Time | Behind | |
1. | Albina Zakrevski | Hudson Valley OC | 1:14:57 | |
2. | Helen Errington | Maprunner UK | 1:28:33 | +13:36 |
3. | Sabine Schweiger | Yukon Orienteering Association | 1:28:57 | +14:00 |
4. | Cathy Bakker | Ottawa OC | 2:14:36 | +59:39 |
5. | Philippa Hocking | Foothills Wanderers OC | 3:00:19 | +105:22 |
Anne Ledbetter | MP | |||
Charlotte MacNaughton | Foothills Wanderers OC | MP | ||
Ruth Blair | NW Northern Ireland | MP | ||
Anne Teutsch | Ottawa OC | DNS | ||
M55+ ( Course: 4 / 3775 m / 135 m ) | (21 / 21) | Time | Behind | |
1. | Stefan Bergstrom | Ottawa OC | 1:02:34 | |
2. | Adrian Zissos | Foothills Wanderers OC | 1:05:20 | +2:46 |
3. | Richard Matthews | LOST Western Australia | 1:09:25 | +6:51 |
4. | Carl Childs | Green Mountain Orienteering | 1:09:57 | +7:23 |
5. | Stan Woods | Greater Vancouver OC | 1:13:08 | +10:34 |
6. | Rick Breseman | CASCADE | 1:15:41 | +13:07 |
7. | Ted Finch | Forth Valley Orienteers | 1:18:22 | +15:48 |
8. | Kean Williams | CASCADE | 1:22:18 | +19:44 |
9. | Steve Houghton | 1:31:53 | +29:19 | |
10. | Tom Strat | Quantico Orienteering | 1:32:53 | +30:19 |
11. | Ian Sidders | Orienteering Ontario | 1:40:12 | +37:38 |
12. | Don Riddle | Subzero OC | 1:42:45 | +40:11 |
13. | Vitali Tulchinski | Ramblers OC | 1:43:48 | +41:14 |
14. | Michael Raz | Ottawa OC | 1:57:24 | +54:50 |
15. | Dave Graupner | Coureurs de Bois OC | 2:02:15 | +59:41 |
16. | Michael Goeres | Coureurs de Bois OC | 2:05:26 | +62:52 |
Don Ross | Toronto OC | MP | ||
Gary Smith | Quantico Orienteering | MP | ||
Guy Olsen | Hudson Valley OC | MP | ||
Eric Teutsch | Ottawa OC | DNS | ||
Jeff Lanam | Bay Area OC | DNS | ||
W55+ ( Course: 4 / 3775 m / 135 m ) | (15 / 15) | Time | Behind | |
1. | Joanne Woods | Greater Vancouver OC | 1:07:25 | |
2. | Marion Owen | Foothills Wanderers OC | 1:17:01 | +9:36 |
3. | Robyn Rennie | Greater Vancouver OC | 1:27:44 | +20:19 |
4. | Eileen Breseman | CASCADE | 1:31:17 | +23:52 |
5. | Janet Findlay | Ramblers OC | 1:47:01 | +39:36 |
6. | Anita Brattland | Ottawa OC | 1:55:58 | +48:33 |
7. | Jennifer Hamilton | Coureurs de Bois OC | 2:21:51 | +74:26 |
Hilary Anderson | Greater Vancouver OC | MP | ||
Ursula Goeres | Coureurs de Bois OC | MP | ||
Mary Jo Childs | Green Mountain Orienteering | DNF | ||
Barbara Scheck | Yukon Orienteering Association | DNS | ||
Karla Hulett | Quantico Orienteering | DNS | ||
Marsha Fehr | Foothills Wanderers OC | DNS | ||
Mary-Lou Hogg | Edmonton Overlanders OC | DNS | ||
Val Finch | Forth Valley Orienteers | DNS | ||
M65+ ( Course: 4 / 3775 m / 135 m ) | (11 / 11) | Time | Behind | |
1. | Larry Konotopetz | Coureurs de Bois OC | 1:17:29 | |
2. | Bob Hawkins | Northern Tablelands | 1:27:34 | +10:05 |
3. | Greg Yarkie | Edmonton Overlanders OC | 1:28:32 | +11:03 |
4. | Gord Hunter | Ottawa OC | 1:34:52 | +17:23 |
5. | David Hunter | Ramblers OC | 1:46:36 | +29:07 |
6. | Jim Webster | Kootenay OC | 1:48:26 | +30:57 |
7. | Bert Waslander | Ottawa OC | 1:55:01 | +37:32 |
David Baldock | Dont Get Lost | MP | ||
Helge Soegaard Jensen | Rold Skov OK | MP | ||
Sheldon Friesen | Coureurs de Bois OC | MP | ||
Rob Wilkison | Delaware Valley Orienteering Association | DNS | ||
W65+ ( Course: 4 / 3775 m / 135 m ) | (8 / 8) | Time | Behind | |
1. | Elizabeth Borchorst | Rold Skov OK | 1:32:30 | |
2. | Jenny Hawkins | Bushflyers | 1:36:59 | +4:29 |
3. | Nadezhda Popova | Hudson Valley OC | 1:56:17 | +23:47 |
4. | Valentina Grigoryeva | Hudson Valley OC | 2:09:59 | +37:29 |
5. | Luella Smith | Orienteering New Brunswick | 2:11:58 | +39:28 |
6. | Judith Dickinson | Hudson Valley OC | 2:34:51 | +62:21 |
Svatka Hermanek | Toronto OC | MP | ||
Caroline Phillips | Loup Garou OC | DNS | ||
M75+ ( Course: 3 / 1750 m / 50 m ) | (1 / 1) | Time | Behind | |
1. | Einar Viddal | Edmonton Overlanders OC | 1:21:49 | |
W75+ ( Course: 3 / 1750 m / 50 m ) | (1 / 1) | Time | Behind | |
1. | Diana Hocking | Victoria OC | 1:11:25 | |
M80+ ( Course: 3 / 1750 m / 50 m ) | (1 / 1) | Time | Behind | |
1. | Alex Kerr | Greater Vancouver OC | 43:29 | |
W80+ ( Course: 3 / 1750 m / 50 m ) | (2 / 2) | Time | Behind | |
1. | Jean MacNaughton | Foothills Wanderers OC | 2:27:44 | |
2. | Nesta Leduc | Yukon Orienteering Association | 2:30:47 | +3:03 |
M85+ ( Course: 3 / 1750 m / 50 m ) | (1 / 1) | Time | Behind | |
John Charlow | Ramblers OC | DNS | ||
W17-20 ( Course: 5 / 5425 m / 140 m ) | (7 / 7) | Time | Behind | |
1. | Emma Waddington | Dont Get Lost | 1:23:14 | |
2. | Evalin Brautigam | Western CT OC | 1:25:10 | +1:56 |
3. | Pia Blake | Yukon Orienteering Association | 1:31:59 | +8:45 |
Emma Sherwood | Foothills Wanderers OC | MP | ||
Nicole Whitmore | Dont Get Lost | MP | ||
Rachel Heron | Orienteering New Brunswick | DNS | ||
Vicke Melanson | Orienteering New Brunswick | DNS | ||
W21-34 ( Course: 5 / 5425 m / 140 m ) | (6 / 6) | Time | Behind | |
1. | Tori Owen | Foothills Wanderers OC | 1:14:58 | |
2. | Emily Ross | Orienteering New Brunswick | 1:28:21 | +13:23 |
3. | Carol Walker | Orienteering New Brunswick | 1:33:20 | +18:22 |
4. | Angelica Riley | Delaware Valley Orienteering Association | 1:39:30 | +24:32 |
5. | Kate Knapp | Greater Vancouver OC | 2:08:08 | +53:10 |
Meghan Rance | Dont Get Lost | MP | ||
M17-20 ( Course: 5 / 5425 m / 140 m ) | (13 / 13) | Time | Behind | |
1. | Trevor Bray | Yukon Orienteering Association | 58:17 | |
2. | Jan Erik Naess | Golden Horseshoe OC | 1:01:32 | +3:15 |
3. | Alexander Bergstrom | Ottawa OC | 1:02:27 | +4:10 |
4. | Robert Graham | Ottawa OC | 1:05:00 | +6:43 |
5. | Leif Blake | Yukon Orienteering Association | 1:06:24 | +8:07 |
6. | Thomas Laraia | Minnesota OC | 1:07:54 | +9:37 |
7. | Reid Nelson | Coureurs de Bois OC | 1:12:14 | +13:57 |
8. | Peter Zakrevski | Hudson Valley OC | 1:19:02 | +20:45 |
9. | Christian Michelsen | Golden Horseshoe OC | 1:21:51 | +23:34 |
10. | James Errington | Maprunner UK | 1:25:08 | +26:51 |
11. | Lars Gibbard | Ottawa OC | 1:28:35 | +30:18 |
Ben Litzen | Dont Get Lost | MP | ||
Isaac Sherwood | Foothills Wanderers OC | MP | ||
M21-34 ( Course: 5 / 5425 m / 140 m ) | (15 / 15) | Time | Behind | |
1. | Damian Konotopetz | Coureurs de Bois OC | 50:45 | |
2. | Godefroy Schrago | C.A. Rosé | 59:44 | +8:59 |
3. | Wyatt Riley | Delaware Valley Orienteering Association | 1:01:01 | +10:16 |
4. | Juno Kim | OLG Chur | 1:02:56 | +12:11 |
5. | Graeme Rennie | Greater Vancouver OC | 1:03:19 | +12:34 |
6. | Forest Pearson | Yukon Orienteering Association | 1:03:34 | +12:49 |
7. | Jon Torrance | Ottawa OC | 1:03:51 | +13:06 |
8. | Adam Woods | Greater Vancouver OC | 1:04:52 | +14:07 |
9. | Ben Smith | Greater Vancouver OC | 1:11:14 | +20:29 |
10. | Greg Walker | Cambridge Sports Union | 1:12:53 | +22:08 |
11. | Cameron Fancey | Halifax Hustlers OC | 1:30:23 | +39:38 |
12. | Kelly Egilson | Coureurs de Bois OC | 1:37:45 | +47:00 |
Ethan Childs | Green Mountain Orienteering | MP | ||
Jeffrey Teutsch | Ottawa OC | MP | ||
Mike Smith | Orienteering New Brunswick | MP |
Created by MeOS 3.2 U1.491: 2015/08/27 13:21:02