Results – HPP Ocean Fun Sprint - Hopewell Rocks |
||||
2015-08-17 | ||||
M-12 ( Course: 1 / 1350 m / 30 m ) | (10 / 10) | Time | Behind | |
1. | Evan Raz | Ottawa OC | 9:18 | |
2. | Aaron Lee | Greater Vancouver OC | 10:55 | +1:37 |
3. | Ethan Wheeler | Halifax Hustlers OC | 11:14 | +1:56 |
4. | Lukas Raz | Ottawa OC | 12:09 | +2:51 |
5. | Gabbie Lee | Greater Vancouver OC | 13:14 | +3:56 |
6. | Cameron Lusby | Halifax Hustlers OC | 14:08 | +4:50 |
7. | Markus+Peter Row | Orienteering New Brunswick | 14:32 | +5:14 |
8. | Justin Astridge | Foothills Wanderers OC | 18:40 | +9:22 |
9. | Phineas Pearson | Yukon Orienteering Association | 20:45 | +11:27 |
Roy+Kids Boerschke | Ottawa OC | DNS | ||
W-12 ( Course: 1 / 1350 m / 30 m ) | (6 / 6) | Time | Behind | |
1. | Fiona Young | Hudson Valley OC | 12:30 | |
2. | Una Young | Hudson Valley OC | 13:12 | +0:42 |
3. | Lia Fransson | Golden Horseshoe OC | 13:48 | +1:18 |
4. | Robyn Astridge | Foothills Wanderers OC | 15:17 | +2:47 |
5. | Kylie Astridge | Foothills Wanderers OC | 15:19 | +2:49 |
6. | Mekina+Crystal Boser | Greater Vancouver OC | 29:46 | +17:16 |
M13-14 ( Course: 1 / 1350 m / 30 m ) | (5 / 5) | Time | Behind | |
1. | Thomas Lindale | Ottawa OC | 8:28 | |
2. | Paul Vlassov | Ramblers OC | 8:50 | +0:22 |
3. | Isak Fransson | Golden Horseshoe OC | 9:21 | +0:53 |
4. | Anton Mlynczyk | Ukrainian OC | 9:36 | +1:08 |
5. | Leo Denotkine | Ramblers OC | 10:50 | +2:22 |
W13-14 ( Course: 1 / 1350 m / 30 m ) | (3 / 3) | Time | Behind | |
1. | Deirdre Young | Hudson Valley OC | 9:56 | |
2. | Oriana Riley | Delaware Valley Orienteering Association | 14:19 | +4:23 |
3. | Avery Irwin | Dont Get Lost | 17:07 | +7:11 |
M15-16 ( Course: 2 / 1350 m / 30 m ) | (7 / 7) | Time | Behind | |
1. | Owen Gadjanski | Golden Horseshoe OC | 6:50 | |
2. | Anthony Riley | Delaware Valley Orienteering Association | 7:22 | +0:32 |
3. | Noah Michelsen | Golden Horseshoe OC | 7:25 | +0:35 |
4. | Evan Gibbard | Ottawa OC | 8:34 | +1:44 |
5. | Andrew Heron | Orienteering New Brunswick | 9:08 | +2:18 |
6. | Teodor Mlynczyk | Ukrainian OC | 9:55 | +3:05 |
7. | Peter Errington | Maprunner UK | 17:08 | +10:18 |
W15-16 ( Course: 2 / 1350 m / 30 m ) | (2 / 2) | Time | Behind | |
1. | Larissa Melanson | Orienteering New Brunswick | 13:22 | |
2. | Milla Tarnopolsky | Dont Get Lost | 13:56 | +0:34 |
M35+ ( Course: 3 / 2475 m / 65 m ) | (12 / 12) | Time | Behind | |
1. | Giovanni Berlanda Scorza | Cambridge Sports Union | 14:08 | |
2. | Nick Duca | Stars | 15:06 | +0:58 |
3. | Hans Fransson | Golden Horseshoe OC | 15:10 | +1:02 |
4. | Brent Langbakk | Yukon Orienteering Association | 15:16 | +1:08 |
5. | Brad Toms | Orienteering Association of Nova Scotia | 16:38 | +2:30 |
6. | Dmitri Golovanov | Ramblers OC | 17:19 | +3:11 |
7. | Ian Clark | Halifax Hustlers OC | 17:30 | +3:22 |
8. | Mykyta Chubynsky | Ottawa OC | 19:34 | +5:26 |
9. | Dale Sukhall | Stars | 20:03 | +5:55 |
10. | Tommy Ivarsson | Ottawa OC | 20:04 | +5:56 |
11. | Dan Svenson | Edmonton Overlanders OC | 26:52 | +12:44 |
12. | Tom Strat | Quantico Orienteering | 29:59 | +15:51 |
W35+ ( Course: 3 / 2475 m / 65 m ) | (8 / 8) | Time | Behind | |
1. | Katia Bertoldi | Cambridge Sports Union | 19:01 | |
2. | Val Duca | Stars | 19:46 | +0:45 |
3. | Cheryl Smith | Annapolis Valley OC | 19:52 | +0:51 |
4. | Robyn Rennie | Greater Vancouver OC | 20:28 | +1:27 |
5. | Courtney Stevens | Dont Get Lost | 21:44 | +2:43 |
6. | Christa Svenson | Edmonton Overlanders OC | 26:21 | +7:20 |
7. | Marie-Christine Fluet | C.A. Rosé | 27:34 | +8:33 |
Amanda Edmunds | Ottawa OC | DNS | ||
M45+ ( Course: 2 / 1350 m / 30 m ) | (13 / 13) | Time | Behind | |
1. | Erik Blake | Yukon Orienteering Association | 7:35 | |
2. | Simon Errington | Maprunner UK | 7:42 | +0:07 |
3. | Eugene Mlynczyk | Ukrainian OC | 8:13 | +0:38 |
4. | Alan Young | Hudson Valley OC | 8:33 | +0:58 |
5. | Andrew Cornett | Ottawa OC | 9:49 | +2:14 |
6. | Raymond Chung | Toronto OC | 10:43 | +3:08 |
7. | Petr Polivka | Ottawa OC | 11:00 | +3:25 |
8. | Mark Gibbard | Ottawa OC | 11:21 | +3:46 |
9. | Vern Nelson | Coureurs de Bois OC | 11:49 | +4:14 |
10. | Jeremy Gordon | Greater Vancouver OC | 12:47 | +5:12 |
11. | Greg Yarkie | Edmonton Overlanders OC | 13:42 | +6:07 |
Bruce Roberts | Colchester Streakers OC | MP | ||
Matthew Boser | Greater Vancouver OC | MP | ||
W45+ ( Course: 2 / 1350 m / 30 m ) | (14 / 14) | Time | Behind | |
1. | Sabine Schweiger | Yukon Orienteering Association | 9:44 | |
2. | Helen Errington | Maprunner UK | 10:02 | +0:18 |
3. | Ruth Blair | NW Northern Ireland | 11:37 | +1:53 |
4. | Charlotte MacNaughton | Foothills Wanderers OC | 13:16 | +3:32 |
5. | Doris Nelson | Coureurs de Bois OC | 13:39 | +3:55 |
6. | Mairead Young | Hudson Valley OC | 13:59 | +4:15 |
7. | Anna Fichman | Ramblers OC | 14:01 | +4:17 |
8. | Cathy Bakker | Ottawa OC | 15:22 | +5:38 |
9. | Libena Polivka | Ottawa OC | 16:14 | +6:30 |
9. | Philippa Hocking | Foothills Wanderers OC | 16:14 | +6:30 |
11. | Kristi Raz | Ottawa OC | 19:25 | +9:41 |
12. | Nicole Davis | LOST Western Australia | 28:37 | +18:53 |
13. | Elaine Glen | Ramblers OC | 44:46 | +35:02 |
14. | Anne Ledbetter | 1:03:53 | +54:09 | |
M55+ ( Course: 2 / 1350 m / 30 m ) | (21 / 21) | Time | Behind | |
1. | Adrian Zissos | Foothills Wanderers OC | 7:53 | |
2. | Rick Breseman | CASCADE | 8:57 | +1:04 |
3. | Bruce Glen | Ramblers OC | 9:16 | +1:23 |
4. | Eric Teutsch | Ottawa OC | 10:56 | +3:03 |
5. | Ian Sidders | Orienteering Ontario | 11:06 | +3:13 |
6. | Carl Childs | Green Mountain Orienteering | 11:22 | +3:29 |
7. | Stefan Bergstrom | Ottawa OC | 11:25 | +3:32 |
8. | Ted Finch | Forth Valley Orienteers | 11:36 | +3:43 |
9. | Stan Woods | Greater Vancouver OC | 12:56 | +5:03 |
10. | Steve Houghton | 13:02 | +5:09 | |
11. | Gary Smith | Quantico Orienteering | 13:08 | +5:15 |
12. | Dave Graupner | Coureurs de Bois OC | 13:10 | +5:17 |
13. | Guy Olsen | Hudson Valley OC | 13:57 | +6:04 |
14. | Jeff Lanam | Bay Area OC | 19:19 | +11:26 |
15. | Michael Raz | Ottawa OC | 20:10 | +12:17 |
16. | Michael Goeres | Coureurs de Bois OC | 20:22 | +12:29 |
17. | Vitali Tulchinski | Ramblers OC | 23:18 | +15:25 |
18. | Kean Williams | CASCADE | 27:45 | +19:52 |
19. | Stephen Fluegel | Western CT OC | 38:48 | +30:55 |
20. | Bruce Rennie | No club | 46:09 | +38:16 |
Richard Matthews | LOST Western Australia | MP | ||
W55+ ( Course: 2 / 1350 m / 30 m ) | (22 / 22) | Time | Behind | |
1. | Joanne Woods | Greater Vancouver OC | 9:15 | |
2. | Marion Owen | Foothills Wanderers OC | 10:02 | +0:47 |
3. | Marsha Fehr | Foothills Wanderers OC | 10:49 | +1:34 |
4. | Kitty Jones | Foothills Wanderers OC | 11:05 | +1:50 |
5. | Mary Jo Childs | Green Mountain Orienteering | 11:16 | +2:01 |
6. | Hilary Anderson | Greater Vancouver OC | 11:17 | +2:02 |
7. | Janet Findlay | Ramblers OC | 12:21 | +3:06 |
8. | Bobbie Ross | Orienteering New Brunswick | 13:27 | +4:12 |
9. | Anne Teutsch | Ottawa OC | 14:54 | +5:39 |
10. | Eileen Breseman | CASCADE | 15:02 | +5:47 |
11. | Jennifer Hamilton | Coureurs de Bois OC | 15:05 | +5:50 |
12. | Trudy Sidders | Orienteering Ontario | 15:42 | +6:27 |
13. | Anita Brattland | Ottawa OC | 19:54 | +10:39 |
14. | Ursula Goeres | Coureurs de Bois OC | 19:57 | +10:42 |
15. | Barbara Scheck | Yukon Orienteering Association | 22:23 | +13:08 |
16. | Karla Hulett | Quantico Orienteering | 23:27 | +14:12 |
17. | Pat Graupner | Coureurs de Bois OC | 23:53 | +14:38 |
18. | Val Finch | Forth Valley Orienteers | 29:26 | +20:11 |
19. | Peg Davis | Tucson Orienteering | 32:15 | +23:00 |
20. | Trish Strat | Quantico Orienteering | 38:28 | +29:13 |
Donna Fluegel | Western CT OC | MP | ||
Mary-Lou Hogg | Edmonton Overlanders OC | DNS | ||
M65+ ( Course: 1 / 1350 m / 30 m ) | (14 / 14) | Time | Behind | |
1. | Larry Konotopetz | Coureurs de Bois OC | 9:04 | |
2. | David Hunter | Ramblers OC | 10:22 | +1:18 |
3. | Bob Hawkins | Northern Tablelands | 10:29 | +1:25 |
4. | Jim Webster | Kootenay OC | 11:41 | +2:37 |
5. | Bert Waslander | Ottawa OC | 12:06 | +3:02 |
6. | Rob Wilkison | Delaware Valley Orienteering Association | 12:59 | +3:55 |
7. | Sheldon Friesen | Coureurs de Bois OC | 14:25 | +5:21 |
8. | Rick Armstrong | St. Louis OC | 15:49 | +6:45 |
9. | David Baldock | Dont Get Lost | 16:46 | +7:42 |
10. | Vladimir Gavrilov | Ramblers OC | 17:16 | +8:12 |
11. | Helge Soegaard Jensen | Rold Skov OK | 23:22 | +14:18 |
George Pugh | Greater Vancouver OC | MP | ||
René Fluet | C.A. Rosé | MP | ||
ignore this one | No club | MP | ||
W65+ ( Course: 1 / 1350 m / 30 m ) | (11 / 11) | Time | Behind | |
1. | Elizabeth Borchorst | Rold Skov OK | 11:54 | |
2. | Jenny Hawkins | Bushflyers | 13:23 | +1:29 |
3. | Nadezhda Popova | Hudson Valley OC | 14:02 | +2:08 |
4. | Fran Armstrong | St. Louis OC | 16:14 | +4:20 |
5. | Lina Gavrilova | Ramblers OC | 18:02 | +6:08 |
6. | Ardis Dull | CASCADE | 19:32 | +7:38 |
7. | Judith Dickinson | Hudson Valley OC | 19:39 | +7:45 |
8. | Odile | Waslander | 21:07 | +9:13 |
9. | Svatka Hermanek | Toronto OC | 24:25 | +12:31 |
10. | Pat Pugh | Greater Vancouver OC | 31:53 | +19:59 |
11. | Cheryl Atchison | Edmonton Overlanders OC | 36:07 | +24:13 |
M75+ ( Course: 1 / 1350 m / 30 m ) | (2 / 2) | Time | Behind | |
1. | Einar Viddal | Edmonton Overlanders OC | 11:18 | |
2. | Michael Gibbard | Ottawa OC | 27:16 | +15:58 |
W75+ ( Course: 1 / 1350 m / 30 m ) | (2 / 2) | Time | Behind | |
1. | Diana Hocking | Victoria OC | 23:00 | |
2. | Rosemary Gibbard | Ottawa OC | 27:53 | +4:53 |
M80+ ( Course: 1 / 1350 m / 30 m ) | (1 / 1) | Time | Behind | |
1. | Alex Kerr | Greater Vancouver OC | 12:29 | |
W80+ ( Course: 1 / 1350 m / 30 m ) | (1 / 1) | Time | Behind | |
1. | Nesta Leduc | Yukon Orienteering Association | 25:19 | |
M85+ ( Course: 1 / 1350 m / 30 m ) | (1 / 1) | Time | Behind | |
John Charlow | Ramblers OC | MP | ||
W85+ ( Course: 1 / 1350 m / 30 m ) | (1 / 1) | Time | Behind | |
1. | Gloria Charlow | Ramblers OC | 29:40 | |
M17-20 ( Course: 3 / 2475 m / 65 m ) | (12 / 12) | Time | Behind | |
1. | Trevor Bray | Yukon Orienteering Association | 12:33 | |
2. | Jan Erik Naess | Golden Horseshoe OC | 12:45 | +0:12 |
3. | Robert Graham | Ottawa OC | 12:52 | +0:19 |
4. | Alexander Bergstrom | Ottawa OC | 13:04 | +0:31 |
5. | Christian Michelsen | Golden Horseshoe OC | 13:28 | +0:55 |
6. | Leif Blake | Yukon Orienteering Association | 13:40 | +1:07 |
7. | Isaac Sherwood | Foothills Wanderers OC | 13:57 | +1:24 |
8. | James Errington | Maprunner UK | 14:30 | +1:57 |
9. | Lars Gibbard | Ottawa OC | 14:53 | +2:20 |
10. | Thomas Laraia | Minnesota OC | 15:36 | +3:03 |
11. | Reid Nelson | Coureurs de Bois OC | 16:18 | +3:45 |
12. | Ben Litzen | Dont Get Lost | 22:36 | +10:03 |
W17-20 ( Course: 3 / 2475 m / 65 m ) | (7 / 7) | Time | Behind | |
1. | Emma Waddington | Dont Get Lost | 16:20 | |
2. | Evalin Brautigam | Western CT OC | 16:25 | +0:05 |
3. | Pia Blake | Yukon Orienteering Association | 16:50 | +0:30 |
4. | Marissa Woods | Greater Vancouver OC | 16:51 | +0:31 |
5. | Vicke Melanson | Orienteering New Brunswick | 26:43 | +10:23 |
Nicole Whitmore | Dont Get Lost | MP | ||
Rachel Heron | Orienteering New Brunswick | MP | ||
M21-34 ( Course: 3 / 2475 m / 65 m ) | (20 / 20) | Time | Behind | |
1. | Damian Konotopetz | Coureurs de Bois OC | 10:44 | |
2. | Adam Woods | Greater Vancouver OC | 12:27 | +1:43 |
3. | Ethan Childs | Green Mountain Orienteering | 12:40 | +1:56 |
4. | Jeffrey Teutsch | Ottawa OC | 13:24 | +2:40 |
5. | Jon Torrance | Ottawa OC | 13:35 | +2:51 |
6. | Godefroy Schrago | C.A. Rosé | 13:42 | +2:58 |
7. | Forest Pearson | Yukon Orienteering Association | 13:54 | +3:10 |
8. | Juno Kim | OLG Chur | 14:13 | +3:29 |
9. | Patrick Saile | Dont Get Lost | 14:39 | +3:55 |
10. | Ben Smith | Greater Vancouver OC | 15:36 | +4:52 |
11. | Graeme Rennie | Greater Vancouver OC | 16:02 | +5:18 |
12. | Cameron Fancey | Halifax Hustlers OC | 16:14 | +5:30 |
13. | Wyatt Riley | Delaware Valley Orienteering Association | 16:48 | +6:04 |
14. | Kelly Egilson | Coureurs de Bois OC | 18:07 | +7:23 |
15. | Ashley Harding | Orienteering Association of Nova Scotia | 23:26 | +12:42 |
16. | Nic Clifford | Ottawa OC | 47:27 | +36:43 |
Garry Atchison | Edmonton Overlanders OC | MP | ||
Greg Walker | Cambridge Sports Union | MP | ||
Oscar Chabrand Hernandez | Greater Vancouver OC | MP | ||
Mike Smith | Orienteering New Brunswick | DNS | ||
W21-34 ( Course: 3 / 2475 m / 65 m ) | (9 / 9) | Time | Behind | |
1. | Tori Owen | Foothills Wanderers OC | 15:14 | |
2. | Carol Walker | Orienteering New Brunswick | 17:59 | +2:45 |
3. | Emily Ross | Orienteering New Brunswick | 18:42 | +3:28 |
4. | Pam James | Annapolis Valley OC | 18:46 | +3:32 |
5. | Kate Knapp | Greater Vancouver OC | 20:29 | +5:15 |
6. | Angelica Riley | Delaware Valley Orienteering Association | 24:57 | +9:43 |
7. | Meghan Rance | Dont Get Lost | 26:53 | +11:39 |
8. | Julia+Jeremy Blanchard | Orienteering Association of Nova Scotia | 37:36 | +22:22 |
9. | Jennie Anderson | Ottawa OC | 47:26 | +32:12 |
Created by MeOS 3.2 U1.491: 2015/08/27 13:25:37