Results – Fishbones2015 #2 - Brookvale, PE |
|||||
2015-08-21 | |||||
Sport | (6 / 6) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Oscar Chabrand Hernandez | Greater Vancouver OC | 48:40 | 00:00 | |
2. | Shawn McCardle | OPEI | 51:18 | +2:38 | 03:10 |
3. | Trish Strat | Quantico Orienteering | 52:14 | +3:34 | 00:00 |
4. | Heather Walker | Orienteering Association of Nova Scotia | 56:04 | +7:24 | 00:00 |
5. | Doris Nelson | Coureurs de Bois OC | 1:12:54 | +24:14 | 01:43 |
Libena Polivka | Ottawa OC | DNS | |||
Beginner | (6 / 6) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Peter Errington | Maprunner UK | 29:20 | 03:57 | |
2. | Crystal Boser | Greater Vancouver OC | 36:03 | +6:43 | 04:12 |
3. | Rosemary Gibbard | Ottawa OC | 38:58 | +9:38 | 05:37 |
4. | Michael Gibbard | Ottawa OC | 38:59 | +9:39 | 06:04 |
5. | Patricia McQuaid | Backwoods OK | 52:17 | +22:57 | 13:47 |
Brenda Fancey | Halifax Hustlers OC | DNS | |||
Intermediate | (5 / 5) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Lisa MacLean | Halifax Hustlers OC | 29:31 | 03:17 | |
2. | Meghan Woszczynski | Halifax Hustlers OC | 34:40 | +5:09 | 11:04 |
3. | Val Finch | Forth Valley Orienteers | 49:05 | +19:34 | 04:03 |
4. | Kristi Raz | Ottawa OC | 53:05 | +23:34 | 20:48 |
Lena Bengtsson | New England OC | DNF | |||
Advanced | (12 / 12) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Dan Svenson | Edmonton Overlanders OC | 41:04 | 01:41 | |
2. | Guy Olsen | Hudson Valley OC | 48:08 | +7:04 | 04:09 |
3. | Christa Svenson | Edmonton Overlanders OC | 1:05:06 | +24:02 | 18:36 |
4. | Lori Heron | Orienteering New Brunswick | 1:08:44 | +27:40 | 15:22 |
5. | Elaine Glen | Ramblers OC | 1:09:44 | +28:40 | 12:46 |
6. | Trudy Sidders | Orienteering Ontario | 1:14:40 | +33:36 | 09:41 |
7. | Vicke Melanson | Orienteering New Brunswick | 1:17:00 | +35:56 | 21:39 |
8. | Ardis Dull | CASCADE | 1:19:03 | +37:59 | 15:35 |
9. | Adria Fransson | Dont Get Lost | 1:21:12 | +40:08 | 33:05 |
10. | Garry Atchison | Edmonton Overlanders OC | 1:34:57 | +53:53 | 35:07 |
11. | Peg Davis | Tucson Orienteering | 1:36:33 | +55:29 | 23:30 |
Yuri Zakrevski | Hudson Valley OC | MP | |||
Expert | (8 / 8) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Eugene Mlynczyk | Ukrainian OC | 59:37 | 00:54 | |
2. | Bruce Glen | Ramblers OC | 1:03:53 | +4:16 | 03:44 |
3. | Emily Secord | Halifax Hustlers OC | 1:28:03 | +28:26 | 14:05 |
4. | Colin Davis | Halifax Hustlers OC | 1:31:27 | +31:50 | 10:22 |
5. | Donna Fluegel | Western CT OC | 1:56:47 | +57:10 | 15:21 |
6. | Hans Bengtsson | New England OC | 2:15:44 | +76:07 | 26:46 |
Stephen Fluegel | Western CT OC | MP | |||
Daniel Barker | DNS | ||||
M-12 | (5 / 5) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Aaron Lee | Greater Vancouver OC | 13:58 | 01:35 | |
2. | Evan Raz | Ottawa OC | 14:22 | +0:24 | 01:05 |
3. | Gabbie Lee | Greater Vancouver OC | 20:25 | +6:27 | 04:32 |
4. | Ethan Wheeler | Halifax Hustlers OC | 35:27 | +21:29 | 20:22 |
5. | Lukas Raz | Ottawa OC | 38:51 | +24:53 | 19:32 |
W-12 | (2 / 2) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Fiona Young | Hudson Valley OC | 20:27 | 00:00 | |
2. | Lia Fransson | Dont Get Lost | 20:32 | +0:05 | 00:00 |
M13-14 | (3 / 3) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Isak Fransson | Dont Get Lost | 18:18 | 03:50 | |
1. | Thomas Lindale | Ottawa OC | 18:18 | 04:10 | |
3. | Anton Mlynczyk | Ukrainian OC | 27:31 | +9:13 | 13:06 |
W13-14 | (3 / 3) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Oriana Riley | Delaware Valley Orienteering Association | 21:21 | 01:03 | |
2. | Deirdre Young | Hudson Valley OC | 25:18 | +3:57 | 05:52 |
3. | Avery Irwin | Dont Get Lost | 30:03 | +8:42 | 09:53 |
M15-16 | (6 / 6) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Anthony Riley | Delaware Valley Orienteering Association | 24:52 | 00:00 | |
1. | Owen Gadjanski | Golden Horseshoe OC | 24:52 | 00:00 | |
3. | Noah Michelsen | Golden Horseshoe OC | 27:06 | +2:14 | 01:43 |
4. | Andrew Heron | Orienteering New Brunswick | 34:07 | +9:15 | 05:19 |
5. | Teodor Mlynczyk | Ukrainian OC | 39:06 | +14:14 | 08:32 |
Evan Gibbard | Ottawa OC | DNS | |||
W15-16 | (2 / 2) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Milla Tarnopolsky | Dont Get Lost | 39:01 | 00:00 | |
2. | Larissa Melanson | Orienteering New Brunswick | 1:16:15 | +37:14 | 22:26 |
M35+ | (8 / 8) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Giovanni Berlanda Scorza | Cambridge Sports Union | 55:55 | 07:45 | |
2. | Dmitri Golovanov | Ramblers OC | 57:07 | +1:12 | 04:22 |
3. | Tommy Ivarsson | Ottawa OC | 1:08:00 | +12:05 | 11:17 |
4. | Brad Toms | Orienteering Association of Nova Scotia | 1:14:13 | +18:18 | 15:30 |
5. | Mykyta Chubynsky | Ottawa OC | 1:17:35 | +21:40 | 06:36 |
Brent Langbakk | Yukon Orienteering Association | MP | |||
Hans Fransson | Golden Horseshoe OC | MP | |||
Troy Smith | Annapolis Valley OC | DNS | |||
W35+ | (3 / 3) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Katia Bertoldi | Cambridge Sports Union | 1:07:02 | 00:42 | |
2. | Cheryl Smith | Annapolis Valley OC | 1:25:04 | +18:02 | 10:10 |
Courtney Stevens | Dont Get Lost | DNF | |||
M45+ | (11 / 11) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Tony Wheeler | Halifax Hustlers OC | 52:05 | 01:02 | |
2. | Mark Gibbard | Ottawa OC | 52:33 | +0:28 | 00:34 |
3. | Petr Polivka | Ottawa OC | 57:48 | +5:43 | 04:02 |
4. | Simon Errington | Maprunner UK | 58:54 | +6:49 | 05:30 |
5. | Andrew Cornett | Ottawa OC | 1:03:41 | +11:36 | 06:43 |
6. | Brian MacCulloch | Annapolis Valley OC | 1:03:42 | +11:37 | 05:46 |
7. | Erik Blake | Yukon Orienteering Association | 1:06:57 | +14:52 | 02:34 |
8. | Ian Clark | Halifax Hustlers OC | 1:30:25 | +38:20 | 11:39 |
9. | Raymond Chung | Toronto OC | 1:38:27 | +46:22 | 23:25 |
10. | Matthew Boser | Greater Vancouver OC | 1:43:56 | +51:51 | 18:40 |
Vern Nelson | Coureurs de Bois OC | MP | |||
W45+ | (8 / 8) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Helen Errington | Maprunner UK | 1:07:15 | 02:07 | |
2. | Sabine Schweiger | Yukon Orienteering Association | 1:25:02 | +17:47 | 07:06 |
3. | Albina Zakrevski | Hudson Valley OC | 1:26:58 | +19:43 | 18:28 |
4. | Anne Teutsch | Ottawa OC | 1:29:47 | +22:32 | 07:00 |
5. | Ruth Blair | NW Northern Ireland | 1:38:09 | +30:54 | 07:33 |
6. | Philippa Hocking | Foothills Wanderers OC | 1:38:58 | +31:43 | 12:55 |
7. | Cathy Bakker | Ottawa OC | 1:43:29 | +36:14 | 26:42 |
Anne Ledbetter | MP | ||||
M55+ | (18 / 18) | Time | Behind | Time lost | |
1. | David Ross | Orienteering New Brunswick | 1:03:42 | 07:12 | |
2. | Stefan Bergstrom | Ottawa OC | 1:03:52 | +0:10 | 04:36 |
3. | Carl Childs | Green Mountain Orienteering | 1:04:34 | +0:52 | 03:57 |
4. | Stan Woods | Greater Vancouver OC | 1:11:00 | +7:18 | 10:01 |
5. | Ted Finch | Forth Valley Orienteers | 1:11:11 | +7:29 | 07:57 |
6. | Rick Breseman | CASCADE | 1:12:59 | +9:17 | 12:55 |
7. | Richard Matthews | LOST Western Australia | 1:15:08 | +11:26 | 07:47 |
8. | Tom Strat | Quantico Orienteering | 1:15:40 | +11:58 | 04:48 |
9. | Steve Houghton | 1:25:25 | +21:43 | 13:34 | |
10. | Vitali Tulchinski | Ramblers OC | 1:25:44 | +22:02 | 24:22 |
11. | Ian Sidders | Orienteering Ontario | 1:36:08 | +32:26 | 11:43 |
12. | Dave Graupner | Coureurs de Bois OC | 1:41:25 | +37:43 | 15:32 |
13. | Gary Smith | Quantico Orienteering | 1:43:57 | +40:15 | 10:47 |
14. | Michael Goeres | Coureurs de Bois OC | 2:03:22 | +59:40 | 30:03 |
Jeff Lanam | Bay Area OC | MP | |||
Kean Williams | CASCADE | MP | |||
Michael Raz | Ottawa OC | MP | |||
Eric Teutsch | Ottawa OC | DNS | |||
W55+ | (16 / 16) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Robyn Rennie | Greater Vancouver OC | 1:08:58 | 01:06 | |
2. | Kitty Jones | Foothills Wanderers OC | 1:14:47 | +5:49 | 05:47 |
3. | Marion Owen | Foothills Wanderers OC | 1:16:23 | +7:25 | 07:09 |
4. | Joanne Woods | Greater Vancouver OC | 1:17:10 | +8:12 | 09:29 |
5. | Marsha Fehr | Foothills Wanderers OC | 1:29:08 | +20:10 | 07:52 |
6. | Hilary Anderson | Greater Vancouver OC | 1:38:21 | +29:23 | 16:11 |
7. | Anita Brattland | Ottawa OC | 1:51:22 | +42:24 | 17:13 |
Bobbie Ross | Orienteering New Brunswick | MP | |||
Eileen Breseman | CASCADE | MP | |||
Janet Findlay | Ramblers OC | MP | |||
Karla Hulett | Quantico Orienteering | MP | |||
Mary Jo Childs | Green Mountain Orienteering | MP | |||
Ursula Goeres | Coureurs de Bois OC | MP | |||
Barbara Scheck | Yukon Orienteering Association | DNF | |||
Jennifer Hamilton | Coureurs de Bois OC | DNF | |||
Mary-Lou Hogg | Edmonton Overlanders OC | DNS | |||
M65+ | (15 / 15) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Larry Konotopetz | Coureurs de Bois OC | 1:13:26 | 05:12 | |
2. | Geraint Edmunds | Edmonton Overlanders OC | 1:17:38 | +4:12 | 14:03 |
3. | David Hunter | Ramblers OC | 1:24:58 | +11:32 | 20:05 |
4. | Bert Waslander | Ottawa OC | 1:29:36 | +16:10 | 08:46 |
5. | Gord Hunter | Ottawa OC | 1:36:35 | +23:09 | 11:43 |
6. | Helge Soegaard Jensen | Rold Skov OK | 1:36:52 | +23:26 | 07:06 |
7. | Rob Wilkison | Delaware Valley Orienteering Association | 1:37:14 | +23:48 | 09:22 |
8. | Jim Webster | Kootenay OC | 1:45:41 | +32:15 | 08:53 |
9. | Sheldon Friesen | Coureurs de Bois OC | 1:54:04 | +40:38 | 10:46 |
10. | Ian Shields | Backwoods OK | 2:13:03 | +59:37 | 30:30 |
Bill Anderson | Ottawa OC | MP | |||
Bob Hawkins | Northern Tablelands | MP | |||
David Baldock | Dont Get Lost | MP | |||
George Pugh | Greater Vancouver OC | MP | |||
Greg Yarkie | Edmonton Overlanders OC | DNS | |||
W65+ | (9 / 9) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Elizabeth Borchorst | Rold Skov OK | 1:30:40 | 05:05 | |
2. | Nadezhda Popova | Hudson Valley OC | 1:53:54 | +23:14 | 18:17 |
3. | Judith Dickinson | Hudson Valley OC | 1:55:39 | +24:59 | 14:43 |
4. | Valentina Grigoryeva | Hudson Valley OC | 1:58:24 | +27:44 | 10:43 |
Jenny Hawkins | Bushflyers | MP | |||
Marilyn Edmunds | Edmonton Overlanders OC | MP | |||
Svatka Hermanek | Toronto OC | MP | |||
Caroline Phillips | Loup Garou OC | DNF | |||
Luella Smith | Orienteering New Brunswick | DNS | |||
M75+ | (1 / 1) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Einar Viddal | Edmonton Overlanders OC | 52:46 | 00:00 | |
W75+ | (1 / 1) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Diana Hocking | Victoria OC | 1:35:59 | 00:00 | |
M80+ | (1 / 1) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Alex Kerr | Greater Vancouver OC | 1:13:05 | 00:00 | |
W80+ | (2 / 2) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Nesta Leduc | Yukon Orienteering Association | 1:30:12 | 00:00 | |
Jean MacNaughton | Foothills Wanderers OC | MP | |||
M85+ | (2 / 2) | Time | Behind | Time lost | |
John Charlow | Ramblers OC | DNF | |||
Don Scott | Edmonton Overlanders OC | DNS | |||
W85+ | (1 / 1) | Time | Behind | Time lost | |
Gloria Charlow | Ramblers OC | MP | |||
W17-20 | (6 / 6) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Emma Waddington | Dont Get Lost | 1:03:52 | 03:31 | |
2. | Pia Blake | Yukon Orienteering Association | 1:05:25 | +1:33 | 01:43 |
3. | Evalin Brautigam | Western CT OC | 1:05:40 | +1:48 | 01:55 |
4. | Nicole Whitmore | Dont Get Lost | 1:24:12 | +20:20 | 09:34 |
Emma Sherwood | Foothills Wanderers OC | MP | |||
Rachel Heron | Orienteering New Brunswick | DNF | |||
W21-34 | (6 / 6) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Emily Ross | Orienteering New Brunswick | 1:05:43 | 02:15 | |
2. | Tori Owen | Foothills Wanderers OC | 1:09:11 | +3:28 | 05:19 |
3. | Carol Walker | Orienteering New Brunswick | 1:13:46 | +8:03 | 08:09 |
4. | Kate Knapp | Greater Vancouver OC | 1:43:51 | +38:08 | 18:15 |
Angelica Riley | Delaware Valley Orienteering Association | MP | |||
Meghan Rance | Dont Get Lost | MP | |||
M17-20 | (13 / 13) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Alexander Bergstrom | Ottawa OC | 46:22 | 01:55 | |
2. | Trevor Bray | Yukon Orienteering Association | 52:01 | +5:39 | 02:45 |
3. | Jan Erik Naess | Golden Horseshoe OC | 53:43 | +7:21 | 09:21 |
4. | Leif Blake | Yukon Orienteering Association | 54:49 | +8:27 | 03:53 |
5. | Thomas Laraia | Minnesota OC | 55:54 | +9:32 | 04:28 |
6. | Christian Michelsen | Golden Horseshoe OC | 55:57 | +9:35 | 07:28 |
6. | Peter Zakrevski | Hudson Valley OC | 55:57 | +9:35 | 03:49 |
8. | Reid Nelson | Coureurs de Bois OC | 1:00:51 | +14:29 | 08:39 |
9. | James Errington | Maprunner UK | 1:03:47 | +17:25 | 03:57 |
10. | Isaac Sherwood | Foothills Wanderers OC | 1:19:25 | +33:03 | 10:54 |
Robert Graham | Ottawa OC | MP | |||
Ben Litzen | Dont Get Lost | DNF | |||
Lars Gibbard | Ottawa OC | DNS | |||
M21-34 | (17 / 17) | Time | Behind | Time lost | |
1. | Damian Konotopetz | Coureurs de Bois OC | 39:15 | 00:38 | |
2. | Wyatt Riley | Delaware Valley Orienteering Association | 48:33 | +9:18 | 03:09 |
3. | Adam Woods | Greater Vancouver OC | 48:48 | +9:33 | 05:58 |
3. | Ethan Childs | Green Mountain Orienteering | 48:48 | +9:33 | 04:47 |
5. | Juno Kim | OLG Chur | 49:19 | +10:04 | 04:30 |
6. | Forest Pearson | Yukon Orienteering Association | 49:40 | +10:25 | 04:30 |
7. | Patrick Saile | Dont Get Lost | 52:50 | +13:35 | 01:19 |
8. | Ben Smith | Greater Vancouver OC | 55:50 | +16:35 | 04:43 |
9. | Greg Walker | Cambridge Sports Union | 56:14 | +16:59 | 03:56 |
10. | Ian Smith | Foothills Wanderers OC | 56:49 | +17:34 | 06:40 |
10. | Jon Torrance | Ottawa OC | 56:49 | +17:34 | 09:11 |
12. | Graeme Rennie | Greater Vancouver OC | 57:47 | +18:32 | 05:59 |
13. | Cameron Fancey | Halifax Hustlers OC | 1:00:01 | +20:46 | 04:03 |
14. | Kelly Egilson | Coureurs de Bois OC | 1:02:26 | +23:11 | 09:02 |
15. | Andy Reddin | OPEI | 1:03:03 | +23:48 | 06:34 |
Jeffrey Teutsch | Ottawa OC | MP | |||
Mike Smith | Orienteering New Brunswick | DNS | |||
Jeffrey Teutsch | Ottawa OC | DNS |
Created by MeOS 3.2.481: 2015-08-23 22:06:03